ממה עשוי גומי

למה צריך משטח גומי לחדר כושר בפנים ולמשטחים של מתקני כושר ציבוריים

איזה סוגי רצפת גומי יש לחדר כושר ולמה צריך משטח גומי לחדר כושר בפנים וגם במתקני כושר ציבוריים בחוץ

ממה עשוי גומי היא שאלה פשוטה לכאורה והתשובה היא מגומי, אולם יש סוגים שונים ומגוונים של גומי באין סוף שימושים, יש גומי טבעי וחשוב לדעת ממה עשוי גומי טבעי.

מולו יש גומי אשר מיוצר באופן מלאכותי וכאן על מנת להבין את התשובה לשאלה ממה עשוי גומי יש צורך בידע מעמיק והבנה ולעיתים אף תואר בכימיה…

לכן כאשר שואלים ממה עשוי גומי כדאי לציין מה השימוש של הגומי ואז ניתן לספק תשובה קצת יותר מדוייקת כלומר ממה עשוי גומי של משטח גומי לחדר כושר או ממה עשויה רצפת גומי נגד החלקה על מסלול ריצה או לחלופין ממה עשוי גומי של סוכריות גומי וכו'.

חשוב לציין כי כיום אנו קוראים גומי גם למוצרים שונים שאינם בהכרח גומי טהור והם למעשה חומרים מרוכבים שוגמי הוא אחד המרכיבים שלהם ולעיתים רק חלק מזערי מהמוצר הוא גומי.

לקריאה נוספת:

אז ממה עשוי גומי טבעי?

הגומי המקורי הוא פולימר טבעי המכונה גם לטקס אשר מופק משרף של צמחים מסוימים, בעיקר עץ הגומי (Hevea brasiliensis).
הנוזל הגולמי של הגומי הוא שרף נוזלי חלבי בצבע לבנבן אשר נמצא בצד הפנימי של קליפת עץ הגומי.

על מנת להסביר ממה עשוי גומי נציג את התהליך של איסוף השרף או חלב הגומי החל מתהליך קצירתו של הלטקס ועד להפיכתו לגומי.

איסוף או קציר ראשוני – פוצעים באופן מכוון את קליפת עצי הגומי ומנקבים אותם כדי לאפשר ללטקס הטבעי לטפטף ולזרום החוצה. אל תוך מיכלים אשר נתלים מתחת לכל צינור הובלה אשר תקוע בעץ.

גיבוש וקרישה – החומר הנוזלי למדי שנאסף מטופל בחומרים כימיים (חומצה למשל) על מנת להפוך את הלטקס הנוזלי למסת חומר מוצק למחצה אך עדיין בעל גמישות.

עיבוד ייבוש להסרת נוזלים – בתהליכי פריסה ליריעות דקות יותר ואז גלגול מחדש ממשיכים לאדות את הנוזלים שעדיין נשארו במסת הגומי.

ייבוש בחום – בהתאם לרמת השכלול של התהליך ייצור, יריעות הגומי גולמי עוברת תהליך ייבוש נוסף בחימום בתנורי ייבוש ייעודיים או במעשנות פרימיטיביות יותר.

עיבוד להסרת מזהמים – יריעות הגומי אשר עברו ייבוש עוברות עיבוד נוסף כדי להסיר זיהומים ולשפר את איכות הגומי.
תהליכים אלה על פי רוב כבר מערבים ניקוי מכני ושימוש בכימיקלים שונים.

ממה עשוי גומי

כאן השאלה ממה עשוי גומי מתחילה להסתבך…

הוספת חומרים כימיים שונים לעיתים בהתאם לשימוש המיועד – הוספת חומרים נוספים, כגון חומרי גיפור ומאיצים, עשויים להתווסף לגומי במהלך העיבוד הסופי לחומר גלם.

הוספת חומרים ותהליכים אלה הם משמעותיים בתהליך העיבוד והם אשר תורמים לתכונות הייחודיות של הגומי.

תהליכים כגון וולקניזציה היא שלב קריטי של עיבוד גומי הכרוך ביצירת קישור צולב של שרשראות פולימרים, המוביל לשיפור הגמישות, יחד עם שיפור החוזק והעמידות של החומר הסופי

החומר המתקבל הוא גומי טבעי (המעורב בכימיקלים מסוימים), שהוא חומר גלם רב תכליתי אשר ידוע גם בגמישות וגם בעמידות.

מכאן כי התשובה ממה עשוי גומי נותנת מענה ראשוני לחומר הגלם של ייצור של צמיגים, רצועות גומי, צינורות, סוליות להנעלה ומגוון מוצרים אחרים.

בנוסף, יש גומי סינטטי, אשר עשוי מכימיקלים מבוססי נפט, אשר נועד להתמודד עם המחיר והחוסר בגומי טבעי ואף להגדיל את אספקת הגומי ולספק צרכים תעשייתיים ספציפיים.

הגומי הסינטטי יכול לדמות את תכונות הגומי הטבעי וכיום משמש ביישומים שונים, כולל ייצור של צמיגים, אטמים ומוצרים תעשייתיים אחרים.

וכל זה מבלי להגיע לגומי לעיסה או סוכריות גומי.

שאלות ותשובות

האם גומי עשוי מעצמות של דגים?

אכן גומי מאכל הוא גומי עשוי מעצמות של דגים אשר מרכיבות את הג'לטין שהוא חומר הגלם למגוון סוכריות וממתקים ומוצרי מזון המכילים גומי.

ממה עשוי גומי תות?

ממה עשוי גומי תות היא שאלה שחלק מהתשובה לה נמצא בשאלה הקודמת ואילו הטעמים והצבעים הם חומרי טעם, ריח וצבעים המיועדים למאכל.
כיום יש רבים המסתייגים מחומרי טעם וריח אלה וגם מצבעי המאכל.

ממה עשוי גומי דובדבן?

גם גומי דובדבן עשוי חומרי גלם דומים רק יש שינוי בחומרי הטעם הריח וצבעי המאכל שגם אלו לא תמיד מומלצים על ידי תזונאים.

האם סוכריות גומי בריאות?

יש סוכריות גומי בריאות אולם חשוב לציין כי מדובר בדבר מתיקה שמכיל רמות סוכר או תחליפי סוכר גבוהים ושניהם אינם מומלצים לצריכה.
בנוסף סוכריות גומי בריאות אמורות להיות נטולות צבעי מאכל, וחומרי שימור ולכן על אף שיש הגורסים כי ג'לטין, שהוא חומר הגלם הבסיסי, תורם לבריאות. הרי כי נוכחות החומרים הנלווים מציבים סימן שאלה גדול וברור לגבי השאלה האם סוכריות גומי בריאות.