ארון ספרים בעידן הדיגיטלי

למה אני צריך ארון ספרים כשהכל בטלפון?

ספרי קודש וספרי חול עדיין נמצאים בכל בית כמעט.

ארון ספרים כן משנה את פניו. אם בעבר כאשר מוזכר ארון ספרים התמונה העולה בדמיונו של השומע היא קיר שלם עמוס לעייפה בשורות שורות של מדפים מלאי ספרים. כיום התמונה קצת שונה.

כן! בבתים מסוימים בעיקר בתיהם של תלמידי חכמים (לא בהכרח אנשים דתיים) עדיין מצויים תילי תילים של מדפים וארונות ספרים מכל הסוגים.
בבתיהם של שומרי מצוות דתיים ניתן תמיד למצוא את ארון ספרים. גם כאשר הבית אינו עשיר עדיין יימצא בו ארון ספרים במקום בו נוהגים בני הבית להעביר את זמנם בעיון, קריאה ו/או לימוד משותף.

כמובן שכאשר מדובר בבתיהם של רבנים או למדנים יהודיים אחרים תמיד יהיו בביתם ארונות ומדפים בהם נשמרים ספרי הקודש. בבתים רבים בעיקר אלה שידם משגת. ניתן גם כיום למצוא קירות עמוסים בספרי קודש למיניהם.

גם במבט עתידי וגם כאשר בוחנים את ההיסטוריה. ברור כי בתחום זה של מדפים לספרי קודש אין כל השפעה להתפתחויות הספרות הדיגיטלית.
הרגלי הלימוד והקריאה של הלמדנים היהודיים, וסביר להניח גם של בני דתות אחרות. ימשיך להתבסס על חומר כתוב ומודפס ועל העמקה בו תוך שימוש בפרשנויות שונות, בכתב או בעל פה מפי מורי הדור.

בכל הדתות מתקיימת העברת מידע בכתב ובעל פה. אבל לא נראית באופק עדיין התקופה בה יוותרו על החומר המודפס.

ארון ספרים

ארון הספרים המודרני – לא רק ספרים

כיום מקובל לקרוא ארון ספרים גם כאשר השטח שבו מאוחסנים הספרים הוא רק חלק קטן מארון הספרים. המדפים מכילים מספר רב ושונה של פריטים לעיתים שימושיים ולעיתים פריטי נוי.

עדיין בבתים רבים גם של אנשים חילוניים יש ארונות ספרים עמוסים בחדרי עבודה פרטיים ו/או פינות ישיבה שבה נוהגים בני הבית להתרווח ולהעביר את זמנם בקריאה.

בבתים פרטיים רבים קיימים משרדים ביתיים של בעלי הבית. חלק מהמקצועות מחייב שימוש בספרות מקצועית. נכון שבמקרים רבים ספרות מקצועית זמינה כיום גם בצורה דיגיטלית.

אף על פי כן לא ניתן כמעט למצוא משרד פרטי או ציבורי של עורכי דין, משרד של ארכיטקטים. מעצבי פנים וכמובן חדרי העבודה של מי שעוסקים בכתיבה שבהם לא יהיו ארונות ספרים מרובים.

אנו כן עדים במקומות מסוימים בעולם לירידה ברכישות ספרים ומעבר לשימוש במדיה דיגיטלית לצריכת ספרות מקצועית ו/או אחרת. אך מרבית חובבי הספרות עדיין מעדיפים לאחוז בספר.

חלק מהילדים לצערנו אינו נחשף מספיק לשימוש בספרים כאשר להורים נוח יותר לתת לילד ליהנות ממדיה דיגיטלית בטלוויזיה, טלפון או כל מקור אחר.

לצד זאת הורים רבים לא מוותרים לילדים על התמודדות עם לימוד הקריאה. כחלק מתהליכי התפתחות קוגניטיבית משמעותית.
לשימוש בספרים עדיין משמעות רבה ולכן כמעט בכל בית מצוי ארון ספרים כזה או אחר. לעיתים רק בחדרי הילדים ולעיתים רק בסלון. אך עדיין התואר "עם הספר" משמש לציון מימד מחמיא לחברה בה אנו חיים.