האם צריך יועץ בטיחות במסיבות טבע

לחגוג ולחזור בשלום

אוהלי ענק ו-DJ בפיקוח יועץ בטיחות

יועץ בטיחות, קונסטרוקטור מופקד באירועים המוניים על תכנון ובקרת איכות ובטיחות ההקמה של מתקנים ארעיים. כמו כן מוטל עליו תכנון ושמירה על כך שקיימות דרכי גישה נאותות אל אתר מסיבת הטבע וממנה כך שבמקרה שמתעורר צורך בפינוי מידי ניתן יהיה לעשות זאת ללא נפגעים.

מסיבות טבע פראיות ללא רישיון או עם רישיון ואישור של יועץ בטיחות.

מהנדס בטיחות, קונסטרוקטור, שהוכשר והוסמך לשמש כיועץ בטיחות מהווה לעיתים חסם בפני מארגני מסיבות טבע לשם השגת רישיון לקיומה של המסיבה.

בכל מקרה שבאזור מסיבת הטבע מוקמת במה ל-DJ או גשר תאורה או מסך ענק ליצירת אווירה מתאימה יש חובה להיעזר ביועץ בטיחות קונסטרוקטור לתכנון ובדיקת ההקמה של המתקן ואישור השימוש בו.

ליווי של יועץ בטיחות וקבלת אישורים מתאימים מחויבים בכל אירוע המוני וגם במסיבות טבע שעל פי רוב כוללות לפחות במה ל-DJ וסוכך או אוהל ענק לחוגגים. במקרים רבים נמנעים מארגני המסיבות מתהליך קבלת האישורים בשל רצון לצמצם עלויות ולכן מקימים את המסיבה ללא רישיון.

אירוע המוני כמו מסיבת טבע מחויב על פי תקנות שנכתבו בדם לקבל אישורי בטיחות מיועץ בטיחות בעל הסמכה וזאת בשל הרצון למנוע הישנות מקרי אסון באירועים המוניים קודמים (זכורים היטב אסונות מהעבר – פסטיבל ערד, אסון גשר המכביה, אסון גשר התאורה בהר הרצל ועוד).

יועץ בטיחות

מינוי יועץ בטיחות לא תמיד מונעת אסונות

לקהל ובהרבה מקרים להורי הקהל, יש חשיבות גדולה בידיעה כי כיום כל גורמי האכיפה, מחייבים את שילובו ופיקוחו של יועץ בטיחות, על תהליך התכנון וההקמה של כל מתקן באירועים המוניים, כגון מסיבות טבע.

אך כמו בכל תחום גם בתחום זה לעיתים חלים שיבושים וחריגות מדרישות החוק והתקן גם כאשר מדובר באירוע שנוקט בכל המהלכים המתבקשים על מנת לקבל רישיון לקיום האירוע.

במקרים ידועים מהעבר התרשל יועץ בטיחות, קונסטרוקטור במילוי תפקידו כפי שהוגדר בחוק.
אסון גשר התאורה, בהר הרצל מדגים זאת בצורה ברורה. הגם שהאירוע היה רשמי. הושקעו בו כל המשאבים שנדרשו. התגלעו ליקויים חמורים בתפקודו ושיקול דעתו של יועץ הבטיחות של האירוע. התוצאה כזכור הייתה קטלנית וגררה משפט לאחראים ומארגני האירוע.

כשהילדים וגם ההורים הולכים למסיבת טבע

ההתרחשות העיקרית במסיבת טבע היא במרבית המקרים שמחה וריקודים מלווים בשתייה וצריכת חומרים מעוררים אחרים. גם אם כל המתקנים של מסיבת הטבע תוכננו ואושרו כראוי על ידי יועץ בטיחות קונסטרוקטור.

עדיין במקרים רבים אנו שומעים על שיבושים ואסונות במהלך מסיבות טבע ואפילו בשלבי ההכנה. בחלק מהמקרים גם כאשר המסיבה מאושרת ותחת פיקוח של רשויות האכיפה (נוכחות שוטרים) וסדרנים, הדבר אינו מונע מצעירים ומשתתפי האירוע לעבור את הגבולות הרצויים בצריכת חומרים משכרים.

בחלק מהמקרים מדובר בצריכת יתר של אלכוהול וחומרים אסורים על ידי צעירים שטרם הגיעו לבגרות. בחלק מהמקרים גם בוגרים מאבדים את הגבולות ונגרמים להם נזקים בריאותיים ואפילו מוות.

זהירות – גם אתם יכולים לחסוך לעצמכם או לילדכם חלק מהסכנות האורבות לבריאותו. על צריכת אלכוהול וחומרים אחרים אינכם יכולים לסמוך אלא על עצמכם, אך וודאו כי אירוע שבו אתם לוקחים חלק, קיבל רישוי ועבר בקרה של יועץ בטיחות קונסטרוקטור.

אין אירוע המוני מאושר שיכול להתקיים ללא פיקוח ובקרה של קונסטרוקטור, יועץ בטיחות.