מחשב נייד או נייח? מה עדיף?

מה יותר טוב, מחשב נייד או מחשב נייח? השאלה הזאת נשאלת לעיתים קרובות והתשובה תלויה כמובן את מי שואלים!

כיוון שאין הבדלים בביצועים בין מחשב נייד למחשב נייח בעלי אותם נתונים, צריך לנסח את השאלה קצת אחרת.

לא מה יותר טוב, אלא מה עדיף?

בשורות הבאות אעמוד על ההבדלים בין מחשב נייד ומחשב נייח ונבחן אותם במונחים של עלות תועלת ומתן מענה לצרכי הלקוח.

גודל המחשב בראי ההיסטוריה

בעבר היו מחשבים נחלתם של ארגונים גדולים בלבד. המחשב הצריך חלל בסדר גודל של חדר ומעבדת מחשבים סמוכה עם טכנאים זמינים לטיפול בתקלות שצצו חדשות לבקרים.

בשנות השמונים פרץ לחיינו המחשב הנייח, שכל מה שהיה צריך בשביל להשתמש בו זה שולחן עבודה. מספר שנים אחר כך הופיע המחשב הנייד, שכל מה שצריך בשבילו זה זוג ברכיים (יש שיגידו שזה מזיק לבריאות והצדק עימם).

עם השנים השתכללו המחשבים ונפחם הצטמק. המודל של מעבדת מחשבים עם טכנאים שיושבים בכוננות נעלם מן העולם. היום כשיש תקלה לוקחים את המחשב, נייח או נייד, וקופצים למעבדת התיקונים הקרובה.

יש כיום מחשבים קטנים שעושים עבודה של מחשבים שבעבר נדרש בשבילם חדר שלם. הכל עניין של טכנולוגיה, וזו עדיין לא אמרה את המילה האחרונה בעניין הקוטן.

מחשב נייד – האם זה עולה לי יותר?

במשך שנים, רכישת מחשב נייד היתה כרוכה בהוצאה גבוהה משמעותית ממחשב נייח בעל נתונים זהים. עם השנים גדל הביקוש למחשבים ניידים, באופן טבעי גברה התחרות על לב המשתמש, והפערים הצטמצמו.

כיום פער המחירים בין מחשב נייד לנייח הוא מאות שקלים בלבד, ולכן אינו מהווה כיום שיקול משמעותי בהחלטת הקניה.

למי עדיף מחשב נייד?

אנשי עסקים

אם אתם אנשי עסקים המרבים בנסיעות וצריכים את המחשב למצגות, לעבודה שוטפת והתעדכנות בזמן אמת, אין לכם ברירה. אתם צריכים מחשב נייד, וזה כנראה מה שהיה לכם גם שמחירו היה גבוה ממחשב נייח.

סטודנטים

אם אתם סטודנטים, שצריכים את המחשב לסיכומים בחדרי ההרצאות, ולאחר מכן להכנת שיעורי בית, גם לכם אין ממש ברירה.

המחשב יסע איתכם הלוך ושוב מהבית ללימודים, אלא אם אתם מעדיפים לסכם הרצאות בעזרת עט ונייר, בשובכם הביתה להזין את התוכן למחשב שולחני.

מחשב נייד או נייח

משתמשי מחשב המעדיפים לעבוד מהכורסה או המיטה

אם אתם מאלה שמטעמי נוחות כבר שכחו איך נראה שולחן עבודה, או סטודנטים החיים בצמצום ובמעונות אין מקום לשולחן עבודה, מחשב נייד הוא פתרון מושלם עבורכם – חוסך מקום ומאפשר לעבוד בכל מקום, אפילו בשירותים.

למי עדיף מחשב נייח?

מי שאינו זקוק למחשב מחוץ לבית או המשרד

בימינו זו בהחלט שאלה טובה. מחשב נייח נתפס כמחשב היושב על הרצפה בתוך מארז מגושם, ואליו מחובר מסך גדול הניצב על שולחן עבודה. אלא שהיום, כל מחשב נייד מצויד בכרטיס מסך המאפשר חיבור למסך שולחני.

משמעות הדבר היא שאם כבר יש לכם מסך שולחני, תוכלו ליהנות משני העולמות – מחשב נייד שילך אתכם לכל מקום, ובשעת הצורך יחובר למסך השולחני, או לטלוויזיה.

אם אין לכם מסך שולחני גדול (מעל 21 אינץ'), אבל אתם צריכים אחד כזה, ואין לכם צורך להתנייד עם המחשב, עדיף לכם מחשב נייח.

מחשב נייד או נייח

משתמשים בעלי חוש טכני המעדיפים גישה נוחה לקרביים של מחשב

יש אנשים שמשדרגים מעת לעת את חומרת המחשב. הם יודעים לפתוח מחשב נייח ולעשות את הדרוש בעצמם, ללא עזרת טכנאי. אבל כשמדובר במחשב נייד הם מעדיפים לא לגעת.

פער המחירים בין מחשב נייד לנייח אמנם פחות רלוונטי כיום, אבל עלות של עבודת טכנאי תמיד הייתה ותמיד תהיה רלוונטית להוצאות על ציר הזמן.