מתנות לאורחים בחינה

מתנות לאורחים בחינה – כשנדיבות הלבבות נפגשת

ח הִשְׁבַּעְתִּי אֶתְכֶם, בְּנוֹת יְרוּשָׁלִָם: אִם-תִּמְצְאוּ, אֶת-דּוֹדִי–מַה-תַּגִּידוּ לוֹ, שֶׁחוֹלַת אַהֲבָה אָנִי.
ט מַה-דּוֹדֵךְ מִדּוֹד, הַיָּפָה בַּנָּשִׁים: מַה-דּוֹדֵךְ מִדּוֹד, שֶׁכָּכָה הִשְׁבַּעְתָּנוּ. י דּוֹדִי צַח וְאָדוֹם, דָּגוּל מֵרְבָבָה. (שיר השירים ה')

אכן, אין שמחה כשמחת הכלה ביום חופתה, אולם לפני טקס החופה, נהוג לחגוג את טקסי החינה שבה מוענקות מתנות לכלת השמחה, לצד זאת מקובל להעניק גם מתנות לאורחים בחינה.

מהיכן החינה הגיעה?

מקורו של אירוע החינה, בתרבות ההודית וכן בתרבויות העמים שישבו סביב הים התיכון. בשנות קיומה הראשונות של המדינה מקובל היה לציין את טקס החינה, בעיקר על ידי העדות שלהן שורשים תרבותים בארצות הים התיכון, צפון אפריקה הודו ותימן, ארצות שמהן עלו לישראל.

בטקסי החינה המאפיינים את העדות השונות היו מעניקים מתנות על פי המקובל, לכלה ולבני הזוג, ויחד עם זאת מקובל מאוד להעניק בתמורה גם מתנות לאורחים בחינה כחלק בלתי נפרד מחוויית השמחה המשותפת לכלה, למשפחתה ולאורחים.

טקס החינה על פניו הרבים והמגוונים והשונות בין העדות, מסמל את ההכנות לפרידה של הכלה מבית אימא והמעבר אל בית בעלה או בית משפחת בעלה. מכאן שהמתנות לחינה לרוב היו מאופיינות בפריטים שונים שישמשו את בני הזוג בחייהם המשותפים.

בעבר הוכנו המתנות על ידי נשות המשפחה לעתים במשך שנים כהכנה של הכלה ליציאתה להמשך דרכה ועזיבתה את הבית. אחד המאפיינים הבולטים המשותפים לכל טקסי החינה השונים הנו הנוהג של הענקת מתנות לכלת השמחה וכן מתנות לאורחים בחינה.

מתנות לאורחים בחינה

טקס החינה כיום

טקס החינה על גווניו השונים, הלך והשתרש בתרבות הישראלית בכלל. כיום מקובל מאוד שללא קשר למוצאה של הכלה או ארץ עליית הוריה או סביה נערך לה טקס חינה וישנן כיום חברות להפקת אירועים שמתמחות בהפקת טקסי חינה בעיקר עבור כלות שבארצות מוצאן לא היה נהוג לציין את טקס החינה.

באירועי החינה כיום מקובל להעניק לכלה מתנות שהוכנו מבעוד מועד בחנויות המתמחות בכך על ידי בחירת פריטים לבית כגון מצעים או מגבות או חלוקים מסוגים שונים.

למתנות אלה נהוג להוסיף ברקמה ממוחשבת עיטורי זהב וכסף בתוספת שם הכלה, ברכות ותאריכי האירוע. מכיוון שמדובר בטקס שכולו מתבסס על הענקת מתנות גם הכלה תכין מתנות לאורחים בחינה שיוענקו להם על עצם השתתפותם בשמחה המשפחתית.

מתנות לאורחים בחינה ניתן למצוא מוכנות ולהוסיף להן ברכה, או שהכלה ומשפחתה יכינו מראש מתנות לאורחים בחינה, בעזרת תוספת של הדפסה על בד או רקמה ממוחשבת, ניתן להוסיף מילות תודה, פסוקים מהמקורות או שם ותאריך שיציינו את ייחודו של האירוע. זאת על פי אופי טקס החינה המיועד.